Otwarta kuchnia to znakomite rozwiązanie nie tylko w niewielkich mieszkaniach, ale i w dużych domach. Jednak każda ze stref powinna być wydzielona. Sprawdź, jak oddzielić kuchnię od salonu!

W kuchni spędza się wiele czasu i jest to centrum każdego domu. Musi być to funkcjonalne, a zarazem stylowe pomieszczenie. Jeśli kuchnia jest otwarta na salon, to obie przestrzenie powinny się od siebie różnić, by zaznaczyć, że w jednej części się gotuje, a w drugiej je i spędza miło czas z rodziną i przyjaciółmi. W tym artykule przedstawimy Ci praktyczne rozwiązania, jak oddzielić kuchnię od salonu.

Otwarta  kuchnia – zalety takiego rozwiązania

Kuchnia połączona z salonem jest świetnym rozwiązaniem w małych mieszkaniach, choć także w nowoczesnych nowo budowanych domach stosuje się takie opcje, by przestrzeń była bardziej funkcjonalna. Brak drzwi czy ściany powoduje, że wnętrze jest przestronne, a dodatkowo bardziej praktyczne. Szczególnie jest to idealne w trakcie przyjęć rodzinnych czy spotkań towarzyskich. Wszyscy mogą pomóc lub mają wgląd na to, co dzieje się w każdej ze stref. Należy jednak pamiętać, by oddzielić salon od kuchni. Jak oddzielić kuchnię od salonu? Jest wiele sposobów, by zrobić to oryginalnie, nowocześnie i ciekawie. 

Jak oddzielić kuchnię od salonu?

Bardzo ważne w otwartej kuchni jest, by oddzielić przestrzeń między kuchnią a salonem. Nie dość, że wygląda to nowocześnie, to dodatkowo daje duże pole do popisów aranżacyjnych. Można zastosować wiele ciekawych rozwiązań, a kilka pomysłów na oddzielenie strefy kuchennej od jadalnej prezentujemy poniżej. 

Wyspa kuchenna

W większej i mniejsze kuchni świetnym sposobem na oddzielenie strefy jadanej jest wyspa lub półwysep. Mogą one służyć jako stół, miejsce do przygotowywania posiłków lub można na niech umieścić zlew bądź kuchenkę. Taka wyspa idealnie wpisuje się w nowoczesne trendy, ale pasuje też do wnętrz urządzonych w stylu skandynawskim, rustykalnym czy klasycznym.

Stół

Prostym, a zarazem funkcjonalnym pomysłem jest ustawienie stołu na łączeniu kuchni z salonem. Przy stole można spożywać posiłki, ale może być to też dodatkowy blat kuchenny, gdy zbliża się większa uroczystość i przygotowania są już na ostatnim etapie. Po stronie salony przy stole można postawić sofę. 

Ściana przesuwna lub ścianka działowa

Strefę kuchenną można oddzielić ścianką przesuwną lub działową, które można wykonać z różnych materiałów. By przestrzeń była optymalnie większa, dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie ścianki przeźroczystej. Można też wykonać ażurową ściankę. Dodatkowo taka ściana może służyć jako kwietnik lub miejsce na galerię. 

Rozdzielenie stref podłogą

Prostym, a jednocześnie ciekawym sposobem na wydzielenie strefy kuchennej i salonu jest zrobienie dwóch rodzajów podłóg na obu tych przestrzeniach. W kuchni najlepszym rozwiązaniem są płytki, a w salonie można położyć panele lub parkiet. Wykończenie może być proste lub łukowate w zależności od stylistyki i aranżacji całej przestrzeni. 

Efektowne oddzielenie kuchni od salonu – czy jest to możliwe?

Wiecie już, jak oddzielić kuchnię od salonu, ale czy zawsze będzie to efekt wow? Wszystko zależy od tego, na którą opcję się zdecydujecie i jak dobierzecie materiały. By efektownie oddzielić salon od kuchni, koniecznie  należy zrobić to w jednej stylistyce. Jeśli wnętrze jest nowoczesne, to dobrym rozwiązaniem zastosowanie lameli lub drzwi przesuwnych wykonanych ze szkła. W klasycznej aranżacji można zaznaczyć salon jako strefę wypoczynkową tapicerowaną kanapą, która będzie stała tyłem do kuchni. Jeśli robisz to na małym metrażu, to pamiętaj, by wybierać jasne kolory. Wówczas optycznie powiększysz przestrzeń. 

Aranżacja otwartej kuchni – jak wyznaczyć strefy?

By oddzielić jadalnię od pokoju dziennego, wystarczy wybrać nieco inną kolorystykę mebli, ścian lub podłogi. Należy przy tym pamiętać, by całość była spójna. Jeśli w kuchni zastosujesz czerwień, to w salonie niebieskie dekoracje czy ściany nie będą dobrym pomysłem. Postaw na jedną stylistykę i kolory, które można łatwo łączyć z innymi. Jakie to barwy? Przede wszystkim beże, biel i szarości. By przełamać monotonię, możesz dobrać granatowe, czerwone lub zielone dodatki. 

Czym oddzielić kuchnię od salonu?

Pomysłów na to, jak oddzielić kuchnię od salonu jest wiele, ale wybranie dobrego rozwiązania powinieneś dobrze przemyśleć. Pamiętaj, by obie przestrzenie były spójne, a jednocześnie funkcjonalne i praktyczne. Zaaranżuj to w jednym stylu, ale tak, byś mógł korzystać z obu stref wygodnie, a jednocześnie by spędzanie czasu w kuchni i salonie było przyjemnością dla całej rodziny. 

Adam (12)

Adam to weteran branży budowlanej z ponad 20 latami doświadczenia. Jego pasja do przekształcania przestrzeni i miłość do designu widać w każdym artykule, który pisze. Jego artykuły to połączenie profesjonalnej wiedzy, osobistych doświadczeń i praktycznych wskazówek, które sprawiają, że nawet najbardziej skomplikowane projekty stają się zrozumiałe i przystępne.