Gdzie rozpocząć pracę?


Bardzo wiele młodych osób, najczęściej w wieku 18-24 lat, które dopiero powoli wchodzą na polski rynek pracy, coraz częściej zadaje sobie pytanie czy nie lepiej swojej pierwszej pracy rozpocząć nie w Polsce, ale za granicą.

Najczęściej rozważanymi państwami są dla młodych Polek i Polaków przede wszystkim Niemcy z racji tego, że znajdują się najbliższej naszego kraju. Popularnymi państwami zarobkowymi są również Holandia, Belgia, Francja, Austria i Wielka Brytania, a więc głównie państwa zachodniej Europy. Busy do Holandii

Dlaczego młode osoby, które dopiero zaczynają swoją karierę zawodową, chcą rozpocząć ją właśnie za granicą, a nie w naszym kraju? Pierwszym i najważniejszym powodem są oczywiście wyższe zarobki, które są w stanie zaoferować zagraniczne firmy w Niemczech czy Holandii. Zarobki na tych samych stanowiskach co w Polsce, w Niemczech, Holandii lub Belgii potrafią być trzykrotnie, a czasami nawet czterokrotnie wyższe. Jest to czynnik bardzo ważny, szczególnie dla osób młodych, których potrzeby i aspiracje są w tak młodym wieku bardzo wysokie. Nowy samochód, markowe ubrania, planowany ślub, wakacje za granicą czy kupno mieszkania na kredyt – są to rzeczy, które są potrzebne na starcie w dorosłe życie, ale które jednocześnie wiążą się najczęściej z bardzo dużymi zarobkami.

Oczywiście nie tylko same wysokie zarobki przyciągają do pracy za granicę coraz więcej młodych (a w ostatnich latach również starszych) osób. Do zalet pracy np. w Niemczech warto doliczyć również ogólnie wyższy standard życia, który przejawia się chociażby w lepszej i szybszej opiece zdrowotnej czy licznych programach socjalnych, takich jak np. bardzo tanie mieszkania socjalne.

Pierwszy wyjazd za granicę to również bardzo ciężki i stresujące przedsięwzięcie, które również swoje kosztuje. Na szczęście obecnie w Polsce istnieje bardzo wiele firm przewozowych, które oferują młodym Polakom przewozy pasażerskie do Niemiec, przewozy do Holandii oraz przewozy do Belgii. Ceny za przejazd w jedną stronę zaczynają się już od 200 złotych, a kończą na kwotach zbliżonych do 500-600 złotych.

Zobacz polecane: sprzątanie mieszkań poznań.