Etapy układania płytek w łazience


Jedną z wielu prac remontowych w łazience jest układanie płytek ceramicznych. Dzięki podstawowym wskazówką znajdującym się w artykule zminimalizujemy najczęściej popełniane błędy podczas układania płytek ceramicznych.

Remont łazienki- etapy wykończenia wnętrz

Oszczenienie obszaru pod płytki

Jest to najważniejszy etap o którym nie powinniśmy zapomnieć, wpływa to na późniejszą prace płytek na podłodze.
hydroizolacja łazienki
Na samym początku pozbywamy się wszystkiego, co w dalszym etapie zmniejszy przyczepność rozprowadzonej później zaprawy klejowej, (kurz, wapno, tłuszcz oraz inne powstałe powłoki zmniejszających przyczepność takie jak ślady kleju do wykładzin, farb, olejów).

Powierzchnia podłoża powinna być w miarę czysta, stabilna. Starsze warstwy o luźnej przyczepności (kruche i łuszczące się) należy zbić i oczyścić dokładnie przestrzeń pod nimi. Natomiast powstałe ubytki lub nierówności znajdujące się na ścianach należy otynkować zaprawą wyrównawczą.
Nawet wysokiej klasy kleje i zaprawy nie spełnia swojej funkcji jeśli podłoże będzie nie równe. Płytki mogą nagle pękać, a nawet odpadać.

Zwiększenie przyczepności kleju- odpowiednie zagruntowanie.

Po etapie wyrównywania ścian należy podłoże zagruntować. Stosować będziemy emulsje gruntujące, które mają duży wpływ na zwiększenie przyczepności kleju i regulują chłonność podłoża co zmniejsza ilość stosowanego kleju, jak również je wzmacnia podłoże.

Przygotowanie zaprawy do klejenia płytek

Na opakowaniu możemy odnaleźć informacje producenta na temat mieczy innymi proporcji wody względem zaprawy klejowej jaką należy dodać do mieszanki. Zbyt duża ilość wody może wydłużyć czas wiązania oraz pogorszyć właściwości zaprawy, między innymi może doprowadzić do jej osunięcia.

Zaprawę mieszamy mechanicznie za pomocą mieszadła lub końcówki, którą możemy zamocować do wiertarki do uzyskania jednorodnej mieszaniny o plastycznej strukturze. Po kilku chwilach należy zaprawę zamieszać jeszcze raz.

Rozprowadzanie zaprawy klejowej

Robi się to za pomocą małej kielni i rozprowadzamy zaprawę za pomocą pacy z zębami (prostokątnymi lub półokrągłymi) o wymiarach odpowiednich dla wielkości płytki. Płytki układamy z lekkim docinkiem, przy pomocy poziomicy sprawdzamy poziom, a nie równości lekko wyrównujemy gumowym młotkiem

Zobacz polecane: Sucha Zabudowa​ Poznań.